A fordított adózás és a fordított áfa – habár sokan azt gondolják, hogy a kettő ugyanaz -, két különböző adózási fogalmat takar, így közöttük jelentős különbség van. A fordított adózás külföldi cégek esetén valósulhat meg, míg fordított áfa csak belföldön lehetséges, belföldi adóalanyok között, meghatározott tevékenységek esetén.
Fordított adózás lényege
A fordított adózás lényege, hogy áfa felszámítása nélkül történjen a Közösségi adóalanyok számára a számla kiállítása, melyet a másik tagállamban nyilvántartásba vett adóalany rendez a saját adóhatóságával, azaz az áfa összegét a Közösségi ügyletek esetén nem kell finanszírozni.
A fordított adózás kétféleképpen lehetséges:
- a törvény fordított adózást ír elő
- az adott tevékenység egy külföldi országban vagy Magyarországon lenne adóköteles, de mégis az adófizetési kötelezettséget a számlát befogadóhoz telepíti a törvény
Fordított adózás szabályai
A fordított adózás szabályai – mivel egyszerűsítés – szigorú feltételekhez kötött a szolgáltatás nyújtások esetén. Adóalanynak történő szolgáltatás nyújtás esetén az adó fizetésére a másik tagállamban illetékes adóalany a kötelezett.
Fordított adózás vonatkozik az alábbi tevékenységekre főként:
- szellemi alkotásokhoz fűződő jogok, továbbá más, ezekhez hasonló jogok időleges vagy végleges átengedése;
- reklámszolgáltatások;
- tanácsadási, ügyvédi, számviteli, adóügyi, számítástechnikai, fordítói és tolmácsolási szolgáltatások, továbbá más, ezekhez hasonló szolgáltatások, a mérnöki szolgáltatást is meghatározott feltételek mellett;
- adatok feldolgozása és információk közlése;
- banki, biztosítási, viszontbiztosítási és egyéb pénzügyi szolgáltatások, kivéve a széfügyletet;
- munkaerő kölcsönzése, kirendelése, illetőleg személyzet rendelkezésre bocsátása;
- termék – ide nem értve az ingatlant és a közlekedési eszközök bármely fajtáját – bérbeadása;
- a Közösség területén levő földgázrendszerhez vagy bármely más, ilyen rendszerhez kapcsolt hálózathoz, hő- vagy hűtési hálózathoz, villamosenergia-rendszerhez való csatlakozás, egyéb hozzáférés biztosítása, valamint ilyen rendszeren, hálózaton keresztül földgáz, hő- vagy hűtési energia, valamint villamos energia szállítása (átvitele), elosztása, továbbá más, ezekhez közvetlenül kapcsolódó szolgáltatások
- közösségen belüli termékfuvarozás
- bizonyos esetekben az ingatlanon végzett munka
- bérmunka szolgáltatások
- zenei szolgáltatások nyújtása
Fordított adózás számlázása
A számlát a közösségi adóalany számára áfa nélkül kell kiállítani, melyet a közösségi adóalany a saját országában fizetendő adóként vall be, illetve levonandóként is, ha a levonási joga él az adott ügylettel kapcsolatban. A számlán fel kell tüntetni, hogy az adó fizetésére a vevő, mint adóalany kötelezett, illetve a vevő közösségi adószámát fel kell tüntetni a számlán (az ügylettel legközvetlenebbül érintett adószámát), azaz a tényleges igénybe vétel helye lesz a meghatározó.
Fordított adózás könyvelése
A fordított adó könyvelését így végezzük: T 466 – előzetesen felszámított áfa | K 467 – fizetendő áfa.
Azonban az is előfordulhat, hogy az áfa nem válik levonhatóvá, azaz fizetendő áfa keletkezik, amit így könyvelünk: T 1 / 5 / 8 – tárgyi eszköz / költség / ráfordítás | K 467 – fizetendő áfa.
Fordított adózás nyilatkozat
A Közösségen belüli adóalany esetében is javasolt kérni az adószámát és az adóalanyiságát igazoló nyilatkozatot, illetve az adóhivatal által kiadott adószám igazolását (az igazolás bekérésének gyakoriságára nincs előírás), illetve a számla befogadása vagy kiállítása esetén a VIES rendszerben történő ellenőrzését.
A teljesítési időpontja
A fordított adózás esetén figyelni kell a teljesítés időpontjára, ugyanis az ügylet teljesülését követő hó 15-én beáll az áfa fizetési kötelezettség, azonban a levonási jog csak a számla megérkezésekor, azaz kézhezvételekor áll be.