A nemzetközi kereskedelemmel illetve nemzetközi szolgáltatásnyújtással foglalkozó vállalatok esetén a tevékenység végzéséhez a nemzetközi adószám megléte elengedhetetlen feltétel.
Nemzetközi adószám – általános tudnivalók
A nemzetközi adószám az Európai Unión belül alapvetően a közösségi adószámot jelenti, melyet a társaságok a bejegyzés szerinti ország adóhatóságánál igényelhetnek, de a nemzetközi adószám már a cégbejegyzési folyamat során is megigényelhető. A nemzetközi adószámot célszerű már a cég- vagy egyéni vállalkozás bejegyzésekor kérni, mivel nem tudhatjuk előre, hogy mikor fogunk kereskedelmi kapcsolatba kerülni külföldi üzleti partnerrel.
Attól függetlenül igényelhetjük, hogy „használjuk”-e az adószámot vagy sem és a speciális adózású adóalanyok (mint például: alanyi adómentes, KATA adózók stb.) is kérhetik kötelezettségek nélkül!
Az Európai Unióban a VIES rendszerben lehet ellenőrizni a közösségi adószám érvényességét a következő linken: VIES rendszer
A magyar társaságok esetén közvetlenül is ellenőrizhető az adószám az adóhivatal weboldalán.
A közösségi adószámok képzése országonként egyedi, azonban abban hasonlóságot mutatnak, hogy mindig az országkóddal kezdődnek, a generálásuk algoritmusa azonban titkos. Magyarországon a belföldi adószám első 8 számjegyét egészítjük ki a HU kóddal.
Nemzetközi adószám igénylése
Magyarországon a T201T vagy T201-es, illetve egyéni vállalkozó esetén a T101E-es nyomtatványon lehet igényelni az alábbi lehetőség megjelölésével:
Oka lehet:
- kereskedelmi kapcsolat létesítése
- jövedéki termék beszerzése
- EVA adóalany termékértékesítése
- alanyi adómentes adóalany új közlekedési eszköz értékesítése
- adómentes termékértékesítést végző adóalany közösségi termékértékesítése
Célszerű ezzel együtt bejelenteni – ha korábban nem volt devizás értékesítésünk – hogy milyen árfolyamot kívánunk használni.
Ha közösségi adóalanynak adunk el ellenőriznünk kell a VIES rendszerben a partner adószámát (kivéve: angol cégek 80.000 font alatt), ha érvénytelen a közösségi adószám (mint nemzetközi adószám), mindenekelőtt a vevővel kell egyeztetni, hogy az általa közölt szám helyes-e, ő tudja a saját adóhatóságánál kérni az ellenőrzését, illetve adószám igazolás kiállítását kérni.
Amennyiben érvényes az adószám az igazolást ki kell nyomtatni és meg kell őrizni 5 évig, az adóhatóság számára adóellenőrzés esetén be kell tudni mutatni, illetve a társaság könyvelője is a bevallás készítésekor összesítő jelentést készít az EU-s ügyletekről.
Ehhez kapcsolódóan hasznos információkat a VIES weboldalán találunk.
Nem EU-s partnerrel történő kereskedés vagy szolgáltatás nyújtás esetén nem szükséges a Közösségi adószám, e nélkül is lehetséges. Termékkereskedelem esetén viszont VPID számot szoktak kérni a vámolás során, melyet az alábbiak szerint lehet igényelni a T201, T201T és T101E nyomtatványokon.