Dolgozói részvény adózása (RSU) – Minden, amit tudnod kell
A nemzetközi vállalatok gyakran jutalmazzák kiemelkedő dolgozóikat részvényjuttatással, amely lojalitásra ösztönöz, és hosszú távon jelentős pénzügyi előnyöket kínálhat. Azonban sok munkavállaló nincs tisztában azzal, hogy a dolgozói részvény adózása milyen adminisztrációs és pénzügyi kötelezettségeket von maga után. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a dolgozói részvények (különösen az RSU – Restricted Stock Units) adózási szabályait, kiemelve a belföldi és külföldi adózási vonatkozásokat.
1. Mi is az a dolgozói részvény – más néven RSU – és hogyan működik?
Az RSU (Restricted Stock Unit) egy munkáltató által biztosított részvényjuttatási forma, amelyben a munkavállaló meghatározott idő után vagy bizonyos feltételek teljesülésekor jogosult lesz a részvényekre. Az RSU-k egyedi jellemzője, hogy kezdetben nem birtokolhatók szabadon, csak egy adott időszak (vesting period) letelte után vagy teljesítménycélok elérésekor válnak teljes jogú részvényekké.
2. Dolgozói részvény adózása Magyarországon
A dolgozói részvények adózása hazai jogszabályok szerint több lépcsőben történik:
2.1. Adókötelezettség a dolgozói részény megszerzésekor
Az RSU megszerzésekor a munkavállaló munkaviszonyból származó jövedelmet szerez, ami az összevont adóalap részét képezi. Ennek megfelelően a következő adók terhelik:
- Személyi jövedelemadó (SZJA): 15%
- Szociális hozzájárulási adó (SZOCHO): 13%
Az adóköteles bevétel meghatározása:
- Az RSU program keretében megszerzett részvények esetében a részvények feletti rendelkezési jog megszerzésekor a szokásos piaci érték lesz az adóalap.
2.2. Adókötelezettség az értékesítéskor
Ha a munkavállaló az RSU-ból származó részvényeket eladja, akkor ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem keletkezik, amelyre az SZJA 15%-os mértékben vonatkozik.
A szerzési érték és az eladási ár különbözete adóköteles, amelyet az éves adóbevallásban kell feltüntetni.
2.3. Egyéb járulékok és adminisztrációs kötelezettségek
- Az adóhatóság felé a részvényekből származó jövedelmet be kell vallani.
- Az adók és járulékok mértéke évről évre változhat, ezért érdemes naprakész információkat keresni.
- Az SZJA és SZOCHO levonása és befizetése általában a munkáltató feladata, de külföldi juttatás esetén a munkavállaló maga felelős a bevallásért és a befizetésért.
3. RSU-k adózása külföldön
Amennyiben az RSU-t egy külföldi anyavállalat biztosítja, és a munkavállaló külföldön is érintett az adózásban, akkor az alábbiakra kell figyelni:
3.1. Kettős adóztatás elkerülése
- Ha az RSU-t egy amerikai cég biztosítja, akkor az Egyesült Államokban is keletkezhet adófizetési kötelezettség.
- A kettős adóztatást magyar-amerikai adóegyezmény vagy más kétoldalú egyezmény szabályozza. (Jelenleg nincs érvényben egyezmény az USA-val!)
- Az adókötelezettség attól függ, hogy a munkavállaló magyar adóilletőségű marad-e vagy külföldi illetőségbe kerül.
3.2. Külföldi részvényértékesítés és annak adózása
- Ha az RSU-ból származó részvényeket egy külföldi tőzsdén értékesítik, akkor a helyi adózási szabályokat is figyelembe kell venni.
- Bizonyos országokban forrásadó terhelheti az osztalékot vagy a részvényeladásból származó nyereséget.
- Egyes országokban a munkáltató előzetesen levonhatja az adókat a juttatásból, míg más helyeken a munkavállaló maga köteles az adókat bevallani.
4. Gyakori kérdések a dolgozói részvény adózásával kapcsolatban
4.1. Milyen kötelezettségeim vannak dolgozói részvény adózása tekintetében, ha külföldi vállalat juttat részvényt?
A juttatás forrásától függően lehet szükség önadózásra (self-assessment) vagy automatikus adólevonásra. Ha nem vonják le az adót a juttatáskor, akkor azt Magyarországon kell bevallani és befizetni.
4.2. Mi történik, ha a munkáltató átvállalja az adófizetést?
Bizonyos esetekben a munkáltató vállalhatja az adóterhek megfizetését, de ezt mindig külön meg kell vizsgálni az adott cég részvényjuttatási politikája alapján.
4.3. Hogyan kezeljük az RSU-kat, ha külföldön dolgozunk, de magyar adóilletőségűek maradunk?
Ebben az esetben fontos ellenőrizni, hogy az adott ország és Magyarország között milyen kettős adóztatást elkerülő egyezmény van érvényben, és hogyan lehet az ott levont adót beszámítani.
5. Összegzés
Az RSU programok nagyszerű lehetőséget jelentenek a munkavállalók számára, de az adózási kötelezettségek figyelmen kívül hagyása súlyos bírságokat és kellemetlenségeket okozhat. Ha valaki dolgozói részvényt kap, érdemes előzetesen konzultálni egy adótanácsadóval, hogy elkerülje az esetleges adózási csapdákat.
Amennyiben további kérdésed van az RSU és dolgozói részvény adózásáról, fordulj hozzánk bizalommal és ismerd meg a legfrissebb adójogszabályokat!