Számvitel témájú bejegyzések
A számvitel
A nemzetközi számvitel szabályainak rendszerét úgy is értelmezhetjük, mint a multinacionális nagyvállalatok közös gazdasági nyelvét. A nemzetközi törekvések egyértelműen arra irányulnak, hogy ezek az általánosan elfogadott szabályok a világon egyre szélesebb körben kerüljenek alkalmazásra. Ennek a nemzetközi szemléletnek ki kell terjednie a könyvelésre, a bérszámfejtésre, valamint a vállalatok riportjaira és elemzéseire egyaránt. Így a vállalatok számára nélkülözhetetlenek a nemzetközi gyakorlattal rendelkező szakemberek bevonása a számviteli munkafolyamataikba.
A számvitel egy információs rendszer, mely a gazdálkodó szervezetek működését mutatja be. A könyvviteli tevékenység során gyűjti, rögzíti, rendszerezi és bemutatja egy gazdasági egység (vállalat, szövetkezet, egyesület, közintézmény stb.) vagyonára és eredményességére vonatkozó adatokat.
Az adatgyűjtés célja az érdekelt döntéshozók (vezetők, tulajdonosok, hitelezők, befektetők) és ellenőrző szervek (például adóhivatal) számára megfelelő információ biztosítása.
A számviteli tevékenységet rendszerint jogszabály írja elő a gazdaság szereplői számára (Magyarországon a 2000. évi C. törvény a számvitelről). A jogszabály rendszerint tartalmazza
- a számviteli alapelveket,
- a legfontosabb számviteli kategóriák meghatározását,
- az adatrögzítési, beszámolási és adatmegőrzési kötelezettség szabályait.
A könyvvitel folyamatosan reagál az információs igények változására. Sokáig vezették a könyveket aprólékos pontossággal, kézi kitöltéssel. Az átírásos eljárásoknak köszönhetően sok időt és munkát lehetett megspórolni, mivel a számlabevitel a naplóból átmásolható volt. Ehhez a könyveket fel kellett osztani lapokra, ami persze a hagyományőrző könyvelőnek egyfajta forradalmat jelentett. További fejlődést jelentett, hogy az átírási eljárásokat automatizálták. Először az írógépek használata, majd a könyvelőautomata megjelenése – ami manuális-mechanikus volt – később pedig az elektromechanikai áttétel adott egy-egy lökést a könyvelésnek. Ma a technikai fejlődés következő lépcsőjén állunk, ahol a könyvelést az elektronikai adatfeldolgozással lehet kombinálni. Ma már sok többé-kevésbé felhasználóbarát könyvelőprogram is létezik. Mégis, a nagy technikai fejlődés ellenére – ami a toll és papír használatától a számítógép-hálózatokhoz vezetett – az egyes cégek könyvelésének lényeges meghatározója, a könyvelés költsége mégsem csökkent jelentősen.
A számvitel nemzetközi szabványai
EU-ban: IFRS
Nagy-Britanniában: UK GAAP
Amerikai Egyesült Államokban: US GAAP