Tapasztalatunk szerint a KATA adózás és az áfa kapcsolata sok bizonytalanságot okoz a kisadózók számra, így ebben a bejegyzésben az általánosan felvetődő kérdéseket szeretnénk tisztázni. Egy egyszerű adózási módról lévén szó, így a KATA bevallás (valamint a hozzá tartozó nyilvántartás) elkészítését bárki el tudja végezni, bárminemű számviteli ismeret vagy könyvelői segítség nélkül. Ugyanakkor a KATA adózás áfa kérdései már jellemzően kifognak a legtöbb kisadózón.
Nézzük a KATA áfa kérdéseit, amelyek a gyakorlatban rendszeresen felmerülnek.
1. KATA adózás áfa szabályai – Alanyi adómentesség
Alanyi adómentesség abban az esetben választható, ha az adóalany összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek – forintban kifejezett és éves szinten göngyölített – összege:
- sem a tárgy naptári évet megelőző naptári évben ténylegesen (ha volt ilyen),
- sem a tárgy naptári évben ésszerűen várhatóan (tervezetten), illetőleg ténylegesen
nem haladja meg a 8 millió Ft-os értékhatárt 2017. január 1-jétől. Azaz minden kezdő KATA adózó először választhat alanyi adómentességet – azt feltételezve, hogy várhatóan az árbevétele nem fogja a 8 millió Ft-ot meghaladni – majd a későbbiekben – amennyiben átlépi az értékhatárt – annak a számlának a dátumával, amivel a 8 millió Ft-os értékhatárt átlépi be kell jelentkeznie áfa alanynak, amely önmagában még nem jelenti azt automatikusan, hogy az áfa alanynak áfa fizetési kötelezettsége is lesz.
Nem számít bele az értékhatár számításába:
- tárgyi eszközként használt termék értékesítése,
- immateriális jószágként használt, egyéb módon hasznosított vagyoni értékű jog végleges átengedése,
- új közlekedési eszköz közösségi értékesítése,
- beépített ingatlan (ingatlanrész) és ehhez tartozó földrészlet értékesítése,
- építési telek (telekrész) értékesítése,
- közérdekre tekintettel adómentes termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás,
- biztosítási, banki, értéktőzsdei, befektetési tevékenységek adómentes, kiegészítő jellegű szolgáltatásnyújtás,
- mezőgazdasági tevékenysége körébe tartozó termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenérték.
2. KATA adózás áfa szabályai – Szolgáltatás nyújtása külföldi társaságoknak és magánszemélyeknek
A termékértékesítésre itt szándékosan nem térünk ki, hiszen a KATA adózás jellemzően nem alkalmas a termékértékesítési tevékenységet végzők számára.
2.1. Szolgáltatás nyújtása EU-s és 3. országbeli társaságoknak (37.§ (1) – 49.§-adóalany)
Ha alanyi adómentességet választott a KATA adózó az nem feltétlenül jelenti azt, hogy soha semmilyen teendője sem lesz az áfa bevallásával kapcsolatban! Az előbbi mondat jelentősége az EU-s társaságoknak történő szolgáltatás nyújtás esetén válik leginkább egyértelművé.
EU-s társaságnak szolgáltatás nyújtásáról az alanyi adómentesség hatálya alá tartozó adózó (vagyis még nem lépte túl a 8 millió Ft-os értékhatárt!) „áfa tv. területi hatályán kívüli” ügyletről bocsátja ki a számlát, amely esetben nem lehet sehol sem az alanyi adómentességet feltüntetni a számlán. Közösségi szolgáltatás nyújtása esetén a KATA adózó közösségi adószámán kívül a partner közösségi adószámát is fel kell tüntetni a számlán, továbbá a bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségnek is eleget kell tenni, azaz áfa bevallást kell leadni (65-ös nyomtatvány) valamint összesítő nyilatkozatot is (A60-as nyomtatvány) a közösségi ügyletekről.
Amennyiben az alanyi adómentes adóalany ilyen szolgáltatást nyújt, és ezért nem járhat el alanyi adómentes minőségében, az ezen ügyletéhez kapcsolódó termékbeszerzéseit, szolgáltatás igénybevételeit esetlegesen terhelő általános forgalmi adót levonásba helyezheti.
Javasolt ilyen esetben már a legelején bejelentkezni az áfa hatálya alá – különösen, ha jellemzően ilyen ügyfeleket szolgálunk ki -, mivel a bevallási kötelezettségek tekintetében nincs különbség.
2.2. Szolgáltatás nyújtása EU-s és 3. országbeli magánszemélyeknek
EU-s magánszemélyek és 3. országbeli magánszemélyek esetén az alanyi adómentes KATA adózó eljárhat alanyi minőségében, kivéve elektronikus szolgáltatás nyújtása esetén, mivel ilyen esetben az előbbi pontban részletezettek lépnek életbe és be kell jelentkeznie a MOSS adózási rendszerbe is, hogy a magánszemély letelepedésének helye szerinti áfa mértéket tudja felszámítani és befizetni az adóalany.
Azaz, ha a teljesítés helye az ügyletnek a magánszemély letelepedésének a helye, az alanyi adómentesség nem használható megfelelően a KATA áfa kezelése szempontjából.