A magánszemélyek személyi jövedelemadó bevallásának az elkészítése nem minden esetben egyszerű feladat. Ez elsősorban olyan magánszemélyek esetén fordul elő, akik több országból szereznek jövedelmet és azt is jellemzően különféle forrásokból, így a megszerzett jövedelem több eltérő jövedelemtípusra osztható fel. Az ilyen esetekben az szja bevallás kitöltése nagyfokú szakértelmet és általában jelentős időráfordítást követel meg.
Szja bevallás – amit tudni érdemes
A személyi jövedelemadó bevallás leadásának a határideje minden év május 20-a. Tévesen azt gondolva, hogy egy szja bevallás kitöltése meg van gyorsan, sokan elkövetik azt a hibát, hogy az elkészítést utolsó pillanatra hagyják. Ezzel ellentétben a gyakorlat sajnos azt mutatja, hogy a bevallás elkészítése igen hosszadalmas is tud lenni. Gyakran hetekig is kell várni, mire a szükséges adatok és igazolások megérkeznek, így javasolt a bevallás összeállításának időben történő elkezdése.
A személyi jövedelemadó bevallás elkészítésénél mindig az egyik legfontosabb kérdés, hogy a magánszemélynek az adóügyi illetősége az adott adóévben melyik országban volt. Ez azért lényeges, mert a magánszemélynek a világjövedelme után az adóügyi illetőség államában kell adóznia, míg a többi államban kizárólag a helyben megszerzett jövedelme után adózik. Az adóügyi illetőség eldöntésének a legegyszerűbb módja, hogy illetőség igazolást kérünk az adott magánszemélytől, aki ezt a helyi hivataloktól szerezheti be.
Az szja bevallás elkészítéséhez szükséges adatok
Ahhoz, hogy egy magánszemélynek személyi jövedelemadó bevallást lehessen készíteni Magyarországon – akár a világjövedelme alapján, akár a helyben szerzett jövedelme alapján -, adóazonosító jelre van szüksége. Így olyan külföldi magánszemély esetén, aki először adózik Magyarországon, első körben az adóazonosító jelét kell megigényelni az illetékes adóhatóágnál.
A személyi jövedelemadó bevallás elkészítésének második lépése, hogy beszerezzük a szükséges jövedelemigazolásokat. Mivel ezek jellemzően idegen nyelven vannak, ezért ha szükséges, akkor gondoskodnunk kell azok lefordításáról is. A jövedelemigazolások alapján be kell azonosítanunk a jövedelmek típusát, a jövedelmek megszerzésének időpontját, összegét. Továbbá meg kell állapítani, hogy elszámolható-e költség vagy már elszámoltak-e költséget a bevétellel szemben. Ezen kívül tájékozódni kell a levont és megfizetett adók összegéről, valamint arról, hogy a levont és befizetett adót visszatérítik-e. Arról is informálódnunk kell, hogy a magánszemély milyen kedvezményeket kíván igénybe venni, illetőleg milyen állásfoglalásokkal rendelkezik az adott jövedelmekre vonatkozóan. (Ezt még hosszan lehetne sorolni!)
Az idegen pénznemben kifizetett jövedelmek forintra történő átváltása mindig az egyik sarkalatos pontja az szja bevallás elkészítésének, ezért nézzük most meg ezt egy kicsit részletesebben.
Külföldi pénznemben szerzett jövedelem átszámítása
A külföldi pénznemben keletkezett bevételt, felmerült kiadást, valamint bármely bizonylaton külföldi pénznemben megadott, az adó mértékének meghatározásához felhasznált adatot a lenti rendelkezések figyelembevételével a Magyar Nemzeti Bank hivatalos devizaárfolyamának, olyan külföldi pénznem esetében, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyam-lapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyam alapulvételével kell forintra átszámítani.
Az árfolyam meghatározása
A külföldi pénznemről történő átszámításhoz a törvényben meghatározott eltérésekkel
- a) bevétel esetében – ha e törvény másként nem rendelkezik – a bevételszerzés időpontjában,
- b) kiadás esetében a teljesítés időpontjában,
- c) dolog, pénzügyi eszköznek nem minősülő vásárolt jog, vásárolt követelés átruházása esetén a szerzési érték tekintetében a megszerzéskor,
- d) értékpapír átruházása esetén a szerzési érték tekintetében az értékpapír tulajdonjogának megszerzése, a dematerializált értékpapír értékpapírszámlán történő jóváírása napján,
- e) az előbbiekben nem említett pénzügyi eszközre kötött ügylet esetén az ügylet teljesítésének (lezárásának) időpontjában,
- f) a külföldi pénznemben megfizetett adó esetében – a magánszemély döntése alapján – a b) pont szerinti vagy az adóév utolsó napján
érvényes árfolyamot kell alkalmazni.
A külföldi pénznemben megszerzett kamatjövedelemből, osztalékból (osztalékelőlegből) az adót ugyanazon külföldi pénznemben kell megállapítani, levonni és a jövedelem megszerzésének időpontjában érvényes árfolyamon átszámítva, forintban kell megfizetni.
Külföldi pénznemben keletkezett bevétel, valamint külföldi pénznemben teljesített kiadás esetén a törvény rendelkezéseitől eltérően
- a) – ha a bevétel adóelőleg-levonásra kötelezett kifizetőtől származik – a kifizető az adóelőleg megállapításához,
- b) a magánszemély – választása szerint – az adóelőleg, adó megállapításához
a bevétel, illetve a kiadás forintra történő átszámítására a bevétel megszerzése napját megelőző hónap, illetve a kiadás teljesítésének napját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB hivatalos devizaárfolyamot, olyan külföldi pénznem esetében, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyam-lapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyamot alkalmazza.
Az szja bevallás benyújtása
Amennyiben a jövedelmet átváltottuk forintra, akkor azt be kell írnunk az 53-as bevallás megfelelő sorába és meg kell állapítanunk a rá eső adót. Ezt követően a magánszemélyt értesítenünk kell az adó összegéről, illetve meg kell számára küldenünk azt a számlaszámot, ahová az adó összegét teljesítenie kell. Az ügyfél preferenciájára bízva vagy megküldjük számára az adóbevallást, amelyet ő aláír és elküldi az adóhatóság részére, vagy az ügyfél meghatalmazást küld számunkra és mi a nevében benyújtjuk a bevallást.
A kapcsolódó dokumentumokat és igazolásokat a magánszemélynek a bevallás beadásától számított 5 évig meg kell őriznie.