+36 70 371 6907 | +36 30 635 5022 info@tilea.hu
English language
Nemzetközi adótanácsadás - Nemzetközi könyvelés - Nemzetközi bérszámfejtés - Transzferár dokumentáció

Készpénzfizetési szabályokA készpénzfizetési korlát egy fontos szabály a vállalkozások életében, azonban a készpénzfizetési szabályok korántsem egyszerűek és nem is feltétlen egyértelműek, ezért ebben a cikkünkben röviden összefoglaltuk ezeket.

Készpénzfizetési szabályok – a 1,5 milliós készpénzfizetési korlát

Adózás rendjéről szóló törvény 38.§ (3a), (3b):

Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés – általános forgalmi adó felszámítása esetén az általános forgalmi adóval növelt – ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 1,5 millió forint összegben teljesíthet készpénzszolgáltatást.

Azon készpénzben teljesített kifizetéseket, amelyeket a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó ugyanazon felek között kötött szerződések alapján ugyanazon adózó részére teljesít, a (3a) bekezdés alkalmazásában egy szerződés alapján teljesített készpénzszolgáltatásnak kell tekinteni, ha kétséget kizáróan megállapítható, hogy a felek közötti jogügylet nem rendeltetésszerű joggyakorlás miatt került több szerződésben meghatározásra.

Szankció

Adózás rendjéről szóló törvény 172.§ 20 f pont: A pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó a 38. § (3a) bekezdésében foglalt előírás megsértése esetén a készpénzszolgáltatásnak az 1,5 millió forintot meghaladó része után 20% mértékű mulasztási bírságot fizet. A 38. § (3a) bekezdésében foglalt előírás megsértésével teljesített kifizetés jogosultja, ha a szabálytalan kifizetést elfogadja, a készpénzszolgáltatásnak az 1,5 millió forintot meghaladó része után 20% mértékű mulasztási bírságot fizet.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

  • két számlanyitásra kötelezett adóalany között
  • egy vagy több szerződés alapján (amennyiben az a rendelkezés kijátszására irányul)
  • egy naptári hónapban a gazdasági tevékenységéhez kapcsolódóan ellenértékként
  • maximum bruttó 1,5 millió Ft készpénzkifizetés történhet – készpénz adása és készpénz fogadása
  • rendelkezés megszegése esetén a szankció: 20% bírság a bruttó 1,5 millió Ft feletti részre a fizető fél számára, illetve a fogadó fél számára is, ha az elfogadja a kifizetést

Készpénzfizetési szabályok – készpénzfizetés bejelentési kötelezettsége

Adózás rendjéről szóló törvény 17.§ (9):

A készpénzfizetés napjától számított 15 napon belül az állami adó- és vámhatósághoz a vevőnek, a szolgáltatás igénybe vevőjének – a vállalkozási tevékenységet nem folytató magánszemélyek kivételével – be kell jelentenie

a) a kapcsolt vállalkozások között létrejött, egymillió forintot meghaladó értékben teljesített készpénzszolgáltatást,

b) egyéb esetben a kétmillió forintot meghaladó értékben teljesített készpénzszolgáltatást.

Azaz a készpénzfizetés bejelentése teljesen független a „1,5 milliós” készpénzfizetési korláttól, külön-külön kell értelmezni a szabályokat.

A vevő a bejelentésre kötelezett a 40-es számú nyomtatványon.